Ćwiczenie “Przesunięcie w stronę współczucia”

Skala kontaktu

<<< Ty i ja, zawsze przesuwający się w lewo lub w prawo >>>

wściekłość, brak kontaktu i przemoc << >> współczucie, więź i pokój

Klucz

Kiedy wchodzimy w interakcje z innymi ludźmi, nieustannie poruszamy się wzdłuż tej linii, w każdej chwili, czasami nawet przesuwamy się z sekundy na sekundę. To ćwiczenie jest narzędziem, dzięki któremu można przejść do bardziej współczującego stanu, nawet w trudnych momentach.

Ćwiczenie

Możesz zwiększyć korzyści związane z wykonaniem tego ćwiczenia dając sobie wystarczająco dużo czasu, czytając dokładnie cały tekst i postępując zgodnie ze wskazówkami. Możesz wykonywać „Ćwiczenie” tyle razy, ile chcesz i używać go w różnych sytuacjach.

Zanim zaczniesz…

1) Zapewnij sobie 20 do 30 minut spokojnego, niezakłócanego czasu. To ćwiczenie może wymagać sporej koncentracji.

2) Podczas Ćwiczenia przydadzą się dwa pliki, które są dostępne w internecie. Wcześniejsze ich wydrukowanie może okazać się pomocne, aby nie rozpraszać się przełączając okienka przeglądarki (nie wspominając już o tym, że trzymanie tych list pod ręką jest po prostu przydatne). Aby wydrukować pliki otwórz link, który znajdziesz w dalszej części ćwiczenia. Potem przewiń na dół strony i kliknij link “Pobierz wersję do wydruku”, a następnie wydrukuj plik na drukarce.

3) „Ćwiczenie” jest udostępnione na jednej, ciągłej stronie internetowej (poza listami uczuć i potrzeb), więc możesz przewijać je w górę i w dół.© prawa autorskie: Thom Bond
Redakcja i korekta: Agnes Kowalski, tłumaczenie: Adam Kusio